Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsca, które zniknęły z mapy Dzierżoniowa bezpowrotnie. Niektóre zaskakują! Zobaczcie zdjęcia

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Nieistniejące miejsca w Dzierżoniowie
Nieistniejące miejsca w Dzierżoniowie fotopolska.eu
Miejsca w Dzierżoniowie, które przeszły do historii. Dworzec PKS, Bar Atlantycki (czyli popularny "Bar pod Trupkiem") czy gospoda Zum Weissen Ross — te dzierżoniowskie miejsca już nie istnieją. Niektóre z nich pamiętamy, inne będą zaskoczeniem. Zobaczcie, co znalazło się na naszej liście.

Spis treści

Z rozrzewnieniem wspominamy dawny dworzec PKS czy historie z Baru pod Trupkiem. Niektórzy z nas czytali o Kolei Sowiogórskiej, ale czy wiedzieliście o istnieniu gospody Zum Weissen Ross albo dworu Klinkenhoff?

Dawny dworzec PKS w Dzierżoniowie

Dworzec PKS w Dzierżoniowie został otwarty w 1972 roku. Przez wielu uważany za najpiękniejszy dworzec autobusowy swojej epoki na Dolnym Śląsku. Specyficzna dla PRL-u architektura, klatka schodowa prowadząca na perony, drewniane ławki w poczekalni, palma, stanowiska kas, sklepiki, salon gier — tak pamięta go wielu dzierżoniowian i podróżujących w tamtym czasie. Dworzec PKS przestał istnieć w 2010 roku. Do dziś wspominany z nostalgią.

Przeczytaj więcej o dawnym dzierżoniowskim PKS-ie:

Kolej Sowiogórska

Kolej Sowiogórska (znana też jako kolejka sowiogórska, niem. Eulengebirgsbahn) to nazwa dawnej kolei, która prowadziła z Dzierżoniowa przez Pieszyce, Bielawę, Srebrną Górę, Przełęcz Srebrną, Wolibórz, Słupiec do Ścinawki Średniej. Jej długość wynosiła 62 km. Została zbudowana przez spółkę akcyjną Eulengebirgsbahn AG zu Reichenbach, która została specjalnie powołana do realizacji tego przedsięwzięcia w lipcu 1899 roku. Miała być przede wszystkim atrakcją turystyczną, ale działała też na potrzeby transportu węgla z kopalń w Słupcu i Nowej Rudzie do Dzierżoniowa. W październiku 1931 roku został zawieszony ruch z Woliborza do Srebrnej Góry, a w maju 1932 roku ze Ścinawki Średniej do Woliborza. W latach 1933–1934 zostały rozebrane tory między Woliborzem a Srebrną Górą, co jednocześnie było końcem historii kolei sowiogórskiej, jedynej kolei zębatej pozostającej w dzisiejszych granicach Polski.

Linia kolejowa  Srebrna Góra - Nowa Ruda Słupiec
Widok z Mostu Wiszącego na podjeżdżający pod górę pociąg. Parowóz, jak zwykle od strony spadku terenu, pcha skład.fotopolska.eu

Bar Atlantycki w Dzierżoniowie, czyli Bar pod Trupkiem

"Dwa razy zrazy i setuńcia!" - to najczęściej cytowane zdanie, kiedy pojawia się temat popularnego "Trupka". Drewniany pawilon gastronomiczny na terenie ewangelickiego cmentarza, który istniał do lat 60. XX wieku.

- Trochę "mordownia" z niezapewnianym gwarem, szumem i kłębami dymu papierosowego -
czytamy wspomnienia jednej z osób, które miały okazję tam bywać.

Bar Atlantycki spłonął w latach 80. XX wieku i już nigdy nie został odbudowany. Jak dodają niektórzy — na szczęście dla wielu żon. Dziś w miejscu, gdzie był "Trupek", znajduje się najpiękniejszy park w Dzierżoniowie — Park Miłośników Dzierżoniowa.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzoniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto