Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walery Krzyżanowski, czyli Walerian Tewzadze. O Gruzinie, który zamieszkał w Dzierżoniowie

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Polska Zbrojna
Walerian Tewzadze, były żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej, po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał w Dzierżoniowie pod zmienionym nazwiskiem - jako Walery Krzyżanowski. Swoje pochodzenie zachował w tajemnicy - prawdę o nim znali jedynie najbliżsi. Inni mogli ją poznać dopiero po śmierci Gruzina, uhonorowanego najwyższym polskim wojskowym odznaczeniem - Orderem Virtuti Militari.

Spis treści

Walerian Tewzadze - żołnierz Wojska Polskiego z Gruzji

Walerian Tewzadze urodził się 10 lutego 1894 roku w Gruzji. Był podpułkownikiem dyplomowanym piechoty Wojska Polskiego.

W czasie I wojny światowej był kapitanem 8 pułku Strzelców Kaukaskich. Był aktywnym uczestnikiem w walce o niepodległość Gruzji. W latach 1918–1921 współtworzył podstawy armii Demokratycznej Republiki Gruzji, a przez pewien czas był też zastępcą szefa gruzińskiego wywiadu. Został ewakuowany po inwazji bolszewików na Gruzję. Do Polski trafił w latach 20. - przez Turcję i Niemcy.

Był oficerem kontraktowym Wojska Polskiego. Studiował w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie w latach 1923-1925. Uzyskał tytuł naukowy oficera Sztabu Generalnego. W 1928 roku rozpoczął służbę w Wojskowym Instytucie Geograficznym. Jego praca „Kaukaz. Szkic Geograficzno-Opisowy” ukazała się w 1933 roku.

Walczył w obronie Warszawy po agresji III Rzeszy na Polskę we wrześniu 1939 roku. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po kapitulacji był w niewoli niemieckiej, z której później został zwolniony.

"Skromny, łagodny, dobry człowiek, ale jak krzemień twardy" - tak o Walerianie Tewzadze w 1939 roku mówił pułkownik Tadeusz Tomaszewski, szef Sztabu Dowództwa Obrony Warszawy.

Od Waleriana Tewzadze do Walerego Krzyżanowskiego. Życie w Dzierżoniowie

Walerian Tewzadze po zwolnieniu z niewoli zmienił swoje gruzińskie nazwisko na polskie - Walery Krzyżanowski. Wstąpił do Armii Krajowej, gdzie przyjął pseudonim „Tomasz”. W latach 1943–1944 był szefem Referatu Operacyjnego Sztabu Inspektoratu AK Częstochowa. W czasie akcji „Burza” w 1944 roku był szefem sztabu 7 Dywizji Piechoty AK.

Po wojnie, pod nazwiskiem Walery Krzyżanowski, zamieszkał w Dzierżoniowie, gdzie pełnił m.in. funkcję prezesa powstającej spółdzielni mieszkaniowej. Zmarł 13 grudnia 1985 roku w Dzierżoniowie. Dopiero w testamencie przyznał się do swego prawdziwego nazwiska.

W swoim testamencie napisał: "Jako Gruzin chciałbym być pochowany w Gruzji, ale jestem szczęśliwy, że będę pochowany w ziemi szlachetnego i dzielnego Narodu Polskiego".

Napis ten znalazł się także na jego grobie na dzierżoniowskim cmentarzu parafialnym.

18 marca 2009 roku przed siedzibą Spółdzielni Mieszkaniowej w Dzierżoniowie odsłonięto obelisk upamiętniający podpułkownika Tewzadze. W uroczystości wziął udział ambasador Gruzji, Konstantine Kawtaradze. W 2008 roku na jego dawnym domu odsłonięto tablicę pamiątkową.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzoniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto