Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasłużeni dla Dzierżoniowa. Edmund Dąbrowski, Eugeniusz Nowak i Ekonomik z medalami

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Edmund Dąbrowski — żołnierz partyzanckich oddziałów AK, Eugeniusz Nowak — wieloletni dyrektor Zakładów Radiowych Diora oraz Zespół Szkół nr 3 im. Kombatantów RP, czyli popularny Ekonomik otrzymali medale "Zasłużony dla Dzierżoniowa".

Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa jest wyrazem wyróżnienia i uznania Rady Miejskiej za wybitne zasługi dla rozwoju miasta. Wyróżnieni nim mogą być obywatele polscy i cudzoziemcy oraz organizacje społeczne, zawodowe, instytucje i podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Pieczę nad tym wyróżnieniem sprawuje "Kapituła Medalu", którą stanowią: przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, burmistrz Dzierżoniowa i przewodniczący stałych komisji. Pierwsze tytuły „Założony dla Dzierżoniowa” zostały przyznane w 1998 roku, podczas drugiej kadencji odrodzonego samorządu. Przez ponad 20 lat nadanych zostało 94 Medali za Zasługi dla Dzierżoniowa. 23 września 2022 roku zostały przyznane trzy medale. Odznaczeni zostali Edmund Dąbrowski, Eugeniusz Nowak oraz Zespół Szkół nr 3 im. Kombatantów RP Dzierżoniowie.

Edmund Dąbrowski — żołnierz partyzanckich oddziałów AK

Edmund Dąbrowski pochodzi z rodziny o wieloletnich tradycjach patriotycznych. Jego pierwsze kontakty z wojskiem to pomoc rozbitkom Kampanii Wrześniowej. Był żołnierzem AK, do której wstąpił po tym, jak Niemcy zamordowali jego rodziców. Miał pseudonim „Chyży” i do końca wojny był związany z oddziałami partyzanckimi. Po wojnie trafił na Ziemie Odzyskane. Krótko przebywał w Legnicy i w Chwalisławiu, a w 1951 roku osiadł w Dzierżoniowie. Jest absolwentem Technikum Mechaniczno-Radiotechnicznego. Zawodowo związał się z Dzierżoniowskimi Zakładami Przemysłu Bawełnianego „Silesiana”, gdzie piastował stanowisko kierownika warsztatów mechanicznych. Przez lata pracował z młodzieżą w ZHP. Obecnie jest emeryturze. Propaguje wiedzę historyczną o II wojnie światowej. Jest zaangażowany w podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

Edmund Dąbrowski przez wiele lat był współorganizatorem cyklicznych spotkań z młodzieżą szkół podstawowych i średnich, podczas których prowadził żywe lekcje historii. Od 1989 roku pracował społecznie w Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych jako prezes. Obecnie jest honorowym Prezesem Koła Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Wśród jego odznaczeń są:

  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Krzyż Kawalerski O.O.P.,
  • Krzyż Partyzancki,
  • Krzyż Armii Krajowej,
  • za wybitne zasługi dla Związku Kombatanckiego,
  • Krzyż za Zasługi dla ZHP,
  • Złoty Krzyż Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Eugeniusz Nowak — wieloletni dyrektor Zakładów Radiowych Diora

Pochodzący z Kujaw Eugeniusz Nowak przeniósł się do Dzierżoniowa w latach 50. XX wieku. W 1957 roku, w wieku 20 lat, został zatrudniony w Diorze — początkowo w komórce BHP, a po trzech miesiącach przeniósł się do działu konstrukcji i obsługi produkcji. W niedługim czasie został kierownikiem komórki normalizacji i unifikacji w Biurze Konstrukcyjnym. W 1964 roku ukończył studia na Politechnice w Poznaniu, łącząc pracę zawodową z podnoszeniem kwalifikacji. Jeszcze będąc studentem, został zastępcą głównego konstruktora. W latach 1964-1972 pracował jako główny technolog.

Od 1972 do 1975 roku Eugeniusz Nowak był zastępcą dyrektora do spraw produkcji. W marcu 1975 roku — jako pierwszy z załogi zakładu — został dyrektorem naczelnym Diory. Dzięki doskonałej znajomości funkcjonowania zakładu i zdobytemu doświadczeniu zawodowemu na wielu stanowiskach (szczególnie na stanowisku głównego technologa) mógł identyfikować problemy i zagrożenia dla firmy.

- Pod kierownictwem Eugeniusza Nowaka Diora rosłą w siłę, rozwija nowe technologie, a nawet produkowała doskonały „towar eksportowy”, jakim była wieża składająca się z zestawu: tuner, wzmacniacz, gramofon oraz magnetofon czy nowoczesne radioodtwarzacze samochodowe. Dyrektor Eugeniusz Nowak był doskonale przygotowany do pełnienia swojej funkcji, odbył wiele szkoleń, brał udział w licznych konferencjach i seminariach. Był członkiem Rady Naukowo-Dydaktycznej Instytutu Telekomunikacji i Akustyki na Politechnice Wrocławskiej, ekspertem powoływanym do gremiów doradczych przez ministrów — wymienia dzierżoniowski urząd miejski.

Eugeniusz Nowak posiada liczne odznaczenia państwowe i branżowe. Dzięki jego otwartości na nowoczesne metody zarządzania, współpracy ze światowymi firmami elektronicznymi oraz świetnie dobranemu zespołowi specjalistów i pracowników Diora była (i wciąż jest) najbardziej rozpoznawalną firmą z Dzierżoniowa, a sprzęt radiowy produkowany w Diorze nadal z powodzeniem służy w wielu domach.

Zespół Szkół nr 3 im. Kombatantów RP w Dzierżoniowie — 60 lat Ekonomika w Dzierżoniowie

Początki dzierżoniowskiego Zespołu Szkół nr 3 im. Kombatantów RP sięgają 1962 roku. Wrocławskie Kuratorium utworzyło pięcioletnie technikum ekonomiczne dla młodzieży oraz zasadniczą szkołę handlową. Początkowo obie placówki gościnnie korzystały z pomieszczeń II LO w Dzierżoniowie. W 1976 roku II Liceum Ogólnokształcące zostało połączone ze szkołą ekonomiczną w tzw. Zespół Szkół. W 1991 roku nastąpił podział na II LO oraz Zespół Szkół Ekonomicznych. W 1992 roku Zespół Szkół Ekonomicznych został przeniesiony do budynku przy ul. Słowiańskiej 6. W 2002 roku popularny Ekonomik zmienił nazwę na Zespół Szkół nr 3 i otrzymał imię Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej. 2022 rok to rok 60-lecia szkoły.

Aktualnie Zespół Szkół Nr 3 w Dzierżoniowie kształci uczniów w zawodach:

  • technik ekonomista,
  • technik handlowiec,
  • technik geodeta,
  • technik architektury krajobrazu,
  • technik spedytor,
  • technik logistyk.

- Za pracę i nowe spojrzenie na dotychczas realizowane programy edukacyjne i przedsięwzięcia z zakresu szeroko rozumianej przedsiębiorczości, promocję edukacji ekonomicznej uczniów oraz za odniesienie jakości nauczania przedsiębiorczości szkoła otrzymała w 2010 roku Certyfikat Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości", a w opublikowanym w maju br. Rankingu Techników Perspektywy 2021 szkoła zajęła 24. miejsce wśród 300 szkół zawodowych na Dolnym Śląsku — wymienia Urząd Miejski w Dzierżoniowie.

Zasłużeni dla Dzierżoniowa. Edmund Dąbrowski, Eugeniusz Nowa...

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzoniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto