Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje u rodziny na wsi? Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka

Małgorzata Moczulska
Jeśli Twoje dziecko będzie na wsi podczas żniw, najlepiej zabroń mu zbliżać się do maszyn
Jeśli Twoje dziecko będzie na wsi podczas żniw, najlepiej zabroń mu zbliżać się do maszyn fot. Piotr Krzyżanowski
Lato dopiero się zaczęło, a jest już pierwszy, śmiertelny wypadek. Apelujemy o rozwagę! Niech Twoje dziecko nie zbliża się do pracujących maszyn, nie jeździ na przyczepie wyładowanej słomą, w otwartej kabinie ciągnika lub na dyszlu łączącym maszynę z traktorem. Uczul je również, by podczas zabaw w gospodarstwie nie wchodziło na wysokości, nie chowało się pomiędzy maszynami i nie podchodziło zbyt blisko do zwierząt.

W sprawie śmiertelnego wypadku 6-letniej Julii w gospodarstwie rolnym w Ostroszowicach wszczęto śledztwo. Rodzina zmarłej sześciolatki nie może się otrząsnąć. (zobacz tekst: Prokuratura bada śmierć dziewczynki). A to niejedyny taki wypadek. Rok temu, w Wielkopolsce, 1,5-roczna dziewczynka też została przygnieciona podczas zabawy podobnym kołem, które też stało niezabezpieczone, oparte o ścianę. Zginęła na miejscu.

Co roku co najmniej kilkakrotnie słyszymy w mediach o poważnych wypadkach w rolnictwie, w których zginęło dziecko. O setkach obciętych palców, zmiażdżonych kończyn i zranień już nie mówi się tak głośno, ale one wciąż się zdarzają. Podobnie jak wciąż napotykamy dzieci prowadzące ciągniki rolnicze, przewożone na wiązkach słomy czy bawiące się na podwórkach pomiędzy maszynami rolniczymi bez żadnej opieki. To tylko niektóre przykłady bezmyślności - nie tylko dzieci, ale przede wszystkim dorosłych.

Dowodów nie trzeba długo szukać. To zaledwie kilka przykładów z ostatnich wakacji. Dziadek przewoził wnuki traktorem. Siedzieli na przyczepie. Nagle ta odczepiła się i przewróciła. Pięcioro dzieci z licznymi złamaniami i obrażeniami znalazło się w szpitalu. 3-letni chłopiec bawił się sam na podwórku, podczas gdy jego rodzice pracowali w oborze. Dziecko wpadło do niezabezpieczonej studni i utonęło. 16-latek, który przyjechał na wakacje do wujka, stracił rękę, bo próbował naprawić prasę rolniczą. Maszyna ucięła mu ją tuż przy łokciu.

KRUS od kilku lat prowadzi akcję, która ma zapobiegać takim nieszczęściom. Organizuje konkursy dla dzieci i pogawędki w szkołach. Może właśnie dlatego liczba wypadków od kilku lat się zmniejsza. W ubiegłym roku na Dolnym Śląsku doszło do blisko 1100 wypadków i było to o 55 mniej niż w roku 2010.

- Problemem wciąż jest niewłaściwa organizacja pracy, bałagan w obejściu gospodarstwa oraz w pomieszczeniach produkcyjnych. W mniejszych gospodarstwach, które znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej, zagrożeniem są również stare, często własnej konstrukcji urządzenia i maszyny - wylicza Maria Lewandowska z KRUS-u.

Przestrzegaj tych zasad, a na wsi będzie bezpiecznie
Jeśli Twoje dziecko wybiera się latem do rodziny na wieś, koniecznie z nim porozmawiaj. Uczul też rodzinę, by zwracała uwagą na bezpieczeństwo Twojej pociechy. Oto kilka zasad, do których należy się stosować:

Przyczyną ponad połowy wypadków jest przewożenie pasażerów w miejscach niebezpiecznych, takich jak: przyczepy załadowane albo puste, stopnie wejściowe do traktora lub pomosty kombajnów. Dlatego niech Twoje dziecko pod żadnym pozorem nie bawi się w takiego pasażera. Niech nie zbliża się do pracujących maszyn, a tym bardziej nie bawi w mechanika. Urazy palców i dłoni to bardzo częste skutki wypadków.

Zagrożeniem są również niezabezpieczone środki ochrony roślin. Dlatego niech nie dotyka niczego, co przypomina nawozy. Uczul dziecko, by podczas zabaw w gospodarstwo nie wchodziło na wysokości lub nie chowało się np. pomiędzy maszynami. Niech nie zbliża się do zwierząt. Te często reagują agresywnie na nieznane im bodźce czy osoby.

Jeśli dziecko chce pomagać, zadbaj, by prace nie były zbyt ciężkie i niebezpieczne. Dzieci nie powinny samodzielnie obsługiwać ciągnika i maszyn, dźwigać ciężarów czy pracować na wysokości, np. przy załadunku i rozładunku słomy.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzoniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto