Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Nowiźnie to perła architektoniczna u stóp Gór Sowich ukryta między Dzierżoniowem a Świdnicą

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wokół pałacu jest dużo zieleni i przestrzeni
Wokół pałacu jest dużo zieleni i przestrzeni Pałac Nowizna
Dolny Śląsk jest pełen zabytków, pałaców i zakamarków, których nie znajdziemy w przewodnikach. Te mniej znane i zapomniane miejsca są przynajmniej równie ciekawe, co te popularne i oblegane przez turystów. Jednym z takich miejsc jest pałac w Nowiźnie, ukryty w parku na trasie między Dzierżoniowem a Świdnicą.

Spis treści

Pałac w Nowiźnie – gdzie leży? Wskazówki dojazdu, mapa

Nowizna to niewielka dolnośląska wieś leżąca u stóp Gór Sowich nad rzeką Piławą, na trasie Dzierżoniów-Świdnica, około 2 km od granic Dzierżoniowa. To właśnie tutaj usytuowany jest pałac z parkiem, który często jest nieświadomie mijany w drodze do większych miejscowości. Najlepiej dostać się tutaj samochodem. Z Wrocławia dojedziemy w niecałe półtorej godziny drogą krajową nr 35 lub trasą wiodącą przez DK35 i DW382. Z Wałbrzycha dotrzemy na miejsce w około 40 minut, dojeżdżając drogą wojewódzka nr 382. Przed pałacem jest ok. 60 miejsc parkingowych.

Zobacz pałac w Nowiźnie na mapie:

Zwiedzanie pałacu w Nowiźnie

Pałac w Nowiźnie jest dostępny dla zwiedzających, a wstęp na teren obiektu jest bezpłatny. W pałacu i w parku trwają prace remontowe, dlatego w celu zwiedzania najlepiej skontaktować się telefonicznie z właścicielem. Dane kontaktowe oraz wiele informacji i ciekawostek dotyczących pałacu można znaleźć na facebookowej stronie.

Wnętrze pałacu w Nowiźnie
Warto zwrócić uwagę na detale w pałacuPałac Nowizna

Historia pałacu w Nowiźnie

Pałac w Nowiźnie powstał najprawdopodobniej w 1565 roku, o czym ma świadczyć wyryta na nadprożu w najstarszej części pałacu właśnie ta data. Pałac był wielokrotnie przebudowywany, a jego obecny kształt pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Przez te wszystkie lata miał wielu właścicieli z rodów szlacheckich.

Pałac został zbudowany z kamienia na planie nieregularnym, pokryty dachem mansardowym z lukarnami. W południowo-zachodniej elewacji jest trójkondygnacyjny ryzalit zakończony naczółkiem. W fasadzie frontowej zachowały się nieliczne elementy barokowe - głównie kartusze herbowe. Na krańcach elewacji znajdują się charakterystyczne wieże ze stożkowatymi, czterospadowymi dachami. Pałac był otoczony parkiem i ogrodem.

W 1945 roku pałac zajęli żołnierze radzieccy. Przez półtora roku swojego stacjonowania opróżnili komnaty i przekopali park w poszukiwaniu skarbów. Po ich wyjeździe w pałacu mieszkał wójt, który zaaranżował stajnię dla koni na parterze i - podobnie jak Sowieci - szukał skarbów po poprzednich właścicielach. Po wyjeździe wójta w pałacu mieściła się siedziba Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", na parterze był "Klub Rolnika", a część pomieszczeń została zamieniona na mieszkania komunalne.

Od 2007 roku pałac na nowego właściciela, który prowadzi na terenie obiektu prace remontowe i bezpłatnie udostępnia miejsce dla zwiedzających.

Klimatyczne komnaty pałacu w Nowiźnie
Pałac Nowizna

Ciekawostki o pałacu w Nowiźnie

  • W pałacu przebywał i miał swoją kwaterę główną w 1813 roku król pruski, Fryderyk Wilhelm III.
  • W 1987 roku w ramach rekompensaty za utracone mienie na wschodzie pałac otrzymała Maria Szczepańska, z domu Wyspiańska. Nowa właścicielka przepisała pałac wnuczce Stanisława Wyspiańskiego.
  • Obecnie pałac jest miejscem wielu sesji zdjęciowych.
  • W 2020 roku w pałacu gościli i pisali scenariusz do filmu "Elear" Janusz Sieniawski wraz z synami, Bartoszem i Krzysztofem.
  • Pałac w Nowiźnie był też planem filmowym. W pomieszczeniach budynku nakręcony został horror "1565" oraz jego wersja modowa.
Wokół pałacu jest dużo zieleni i przestrzeni

Pałac w Nowiźnie to perła architektoniczna u stóp Gór Sowich...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzoniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto