Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Michał Dworczyk żegna się z regionem wałbrzyskim. Podsumowanie 3 lat pracy dla okręgu nr 2

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Promesa z podziękowaniami od samorządowców z regionu
Promesa z podziękowaniami od samorządowców z regionu fot. Remigiusz Biały / Polska Press
W Strzelcach w gminie Marcinowice odbyło się spotkanie Szefa KPRM i posła ziemi wałbrzyskiej Michała Dworczyka, który zakończył pracę jako pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w regionie wałbrzyskim. Wydarzenie, na którym podsumowano prace w ramach struktur partyjnych i najważniejsze inwestycje z udziałem środków rządowych za lata 2019-2022, przyciągnęło wielu samorządowców, sympatyków i działaczy PiS.

Od 1 lipca 2022 r. w Prawie i Sprawiedliwości doszło do likwidacji podziału struktury organizacyjnej, która pokrywała się z podziałem Polski na okręgi wyborcze do Sejmu. Teraz w ramach partii funkcjonują 94 okręgi. Nowe zakresem terytorialnym są dostosowane do okręgów senackich. Obecnie osoby pełniące funkcje ministerialne czy w prezydiach sejmu i senatu nie mogą pełnić roli pełnomocników partyjnych. Dlatego Michał Dworczyk zakończył pełnienie tej funkcji w okręgu wałbrzyskim, ale dalej będzie posłem.

- Miałem wielokrotnie wyrzuty sumienia, że nie jestem w okręgu tyle czasu, ile powinienem być. Natomiast dzięki wspaniałym współpracownikom, udało nam się przez te 3 lata nie tylko dobrze współpracować, ale realizować szereg ważnych projektów dla mieszkańców - mówi Michał Dworczyk

Nowe struktury i nowi pełnomocnicy

W ramach nowego podziału pełnomocnikiem regionalnym dla okręgu obejmującym powiaty dzierżoniowski, kłodzki i ząbkowicki został poseł Marcin Gwóźdź, a dla okręgu świdnicko-wałbrzyskiego były poseł PiS, a obecnie doradca Marszałek Sejmu Maciej Badora. Do tego powołano funkcję opiekuna okręgów, którzy mają nadzorować okręgi. W województwie dolnośląskim została nim Elżbieta Witek.

- Jestem przekonany, że nowi pełnomocnicy będą teraz z takim rozpędem, którego przez ostatnie 3 lata nabraliśmy przygotowali się do wygranych wyborów. Życzę im dużo energii i konsekwencji, które również potrzebne są w pracy partyjnej. Życzę im żeby się nie zniechęcali, bo w takich działaniach partyjnych jest ciężko. No i wygranych wyborów - dodaje szef KPRM.

2 miliardy złotych na kolej, drogi i budynki użyteczności publicznej

W ostatnich 3 latach do byłego województwa wałbrzyskiego popłynęła znaczna ilość pieniędzy na inwestycje. Na głowę jednego mieszkańca wyszło ponad 560 zł i jest to największa kwota na Dolnym Śląsku. Udało się przywrócić połączenie kolejowe do Bielawy i do Wrocławia przez Sobótkę. Jeszcze 5 lat temu region był jednym z 3, gdzie nie planowano budowy ani jednego kilometra drogi ekspresowej. Dziś na wstępnych fazach realizacji są drogi S5 i S8. Do tego m.in. buduje się obwodnice Dzierżoniowa, Wałbrzycha czy Złotego Stoku.

Ze środków rządowych, o które zabiegał Michał Dworczyk udało się wybudować m.in. żłobek w Piławie Górnej. Podjęto też temat budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach w powiecie kłodzkim, na co miałoby być przeznaczone 4 miliardy złotych. Zabezpieczono też środki na budowę gondoli na Wielką Sowę, na modernizację stadionów sportowych w Wałbrzychu, Dzierżoniowie czy Ząbkowicach. Dofinansowano też Modernizację pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim czy wykupiono grunty pod budowę strefy ekonomicznej w Ząbkowicach Śląskich. Wszystkie te działania mają poprawić komfort życia mieszkańców, komunikacje regionu i stworzyć nowe miejsca pracy.

Podsumowanie działań na rzecz partii w okręgu wałbrzyskim

W latach 2019 - 2022 w regionie sieć komitetów terenowych, czyli tych będących najbliżej wyborców zmieniono tak, aby pokrywały się z okręgami wyborczymi do rad powiatów. Priorytetem Michała Dworczyka było też zacieśnienie współpracy z lokalnymi samorządowcami. Dzięki temu udało się z 24 gminami spośród 45 w regionie podpisać porozumienia o współpracy, gdy jeszcze w 2015 był to tylko jeden samorząd.

Udało się też ponad podziałami politycznymi z kilkoma gminami nawiązać realną współpracę z samorządami, które nie podpisano formalnego porozumienia. Tak było w przypadku Dzierżoniowa i Pieszycach. Zaowocowało to znacznym wzrostem poparcia dla PiS. W wyborach prezydenckich w 2020 w regionie był największy wzrost poparcia dla Andrzeja Dudy w skali województwa. Wśród miast liczących między 100 a 250 tys. mieszkańców w sali Polski to właśnie w Wałbrzychu odnotowano największy skok.

Buława hetmańska dla Dworczyka

Na koniec spotkania działacze Prawa i Sprawiedliwości z okręgu wałbrzyskiego podziękowali ministrowi Michałowi Dworczykowi za 3 lata pracy dla regionu i wręczyli mu buławę hetmańską. Symbol urzędu hetmana w XVI wieku. Od samorządowców szef KPRM dostał symboliczną promesę pamiątkową jako wyraz wdzięczności za środki dla regionu, o które ubiegał się jako poseł i członek rządu.

Promesa z podziękowaniami od samorządowców z regionu

Michał Dworczyk żegna się z regionem wałbrzyskim. Podsumowan...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzoniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto