Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Każdy zasługuje na równe szanse”. Tadeusz Skrzypek z Dzierżoniowa o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Tadeusz Skrzypek jest ekspertem od szeroko rozumianej dostępności oraz niepełnosprawności
Tadeusz Skrzypek jest ekspertem od szeroko rozumianej dostępności oraz niepełnosprawności Gabriela Fedyk
Tadeusz Skrzypek jest postacią znaną nie tylko w Dzierżoniowie. Od lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami, aktywnie działa na ich rzecz i wciąż się szkoli, zdobywając kolejne certyfikaty i dyplomy. Jak podkreśla, wiedza w tym obszarze musi być ciągle aktualizowana. Czym jest dostępność? Dlaczego jest tak ważna? Czy wyprawa do urzędu jest dla wszystkich tym samym? Dowiecie się w poniższym tekście.

Spis treści

„Każdy zasługuje na równą dostępność”, czyli co to w ogóle jest

Wyobraźmy sobie zwykłą, codzienną sytuację. Np. wyjście do urzędu. Wydaje się, że nic prostszego: ubieramy się, wychodzimy z domu i docieramy do miejsca docelowego – pieszo, samochodem, rowerem czy komunikacją miejską. Tam załatwiamy to, co potrzebujemy, wypełniając odpowiednie dokumenty i wracamy. Proste? Niekoniecznie. Dla wielu osób taka wyprawa może obfitować w ogromne trudności: od ubrania się, przez samodzielne dotarcie do urzędu, bariery architektoniczne (wysokie krawężniki, schody, brak windy, nierówne i dziurawe chodniki itd.), aż po pobyt w urzędzie, gdzie brak udogodnień dla osób głuchych, niewidomych i z innymi schorzeniami (brak pętli indukcyjnych, tyflomap czy oznakowań w języku Braille’a).

Często nie zdajemy sobie sprawy, że coś, co wydaje się błahe, dla innych jest wyzwaniem. Warto o tym pamiętać i poszerzyć swoją perspektywę dotyczącą powszechnej dostępności. Ale czym właściwie jest ta dostępność?

Dostępność to zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami dostępu do udziału, informacji i komunikowania się na równi z osobami pełnosprawnymi. Dyskryminowanie takich osób objawia się m.in. zakładaniem, że osoby ze szczególnymi potrzebami się nie zgłoszą. Dostępność ma wiele rodzajów:

  • cyfrowa,
  • architektoniczna,
  • informacyjno-komunikacyjna.

Tadeusz Skrzypek z Dzierżoniowa walczy o dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

Tadeusz Skrzypek jest ekspertem od szeroko rozumianej dostępności oraz niepełnosprawności. Współpracuje z osobami z wszystkimi rodzajami niepełnosprawności i z ich rodzinami. Jest przewodniczącym Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Starostwie Dzierżoniowskim i Wiceprzewodniczącym Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnością przy Burmistrzu Dzierżoniowa.

Wśród wielu profesji, w których się kształcił, są m.in. rozwój osobisty, rehabilitacja niepełnosprawnych i obsługa biznesu. Największą radość sprawia mu pomoc i przystosowanie innych do normalnego, samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym. Jak podkreśla, sam jako osoba z niepełnosprawnością wie, co to znaczy. I dlatego jest w to tak bardzo zaangażowany.

- Szczególnie interesuje mnie aktywizacja społeczna i zawodowa oraz likwidacja barier: architektonicznych, technicznych i mentalnych – mówi.

Do najważniejszych wartości Tadeusza Skrzypka należą:

  • uczciwość,
  • zaangażowanie,
  • konsekwencja w działaniu,
  • spokój,
  • empatia,
  • wiara w drugiego człowieka i jego możliwości.

To właśnie ich braku często doświadczają osoby z niepełnosprawnościami.

- To nie sztuka wspierać osoby niepełnosprawne. Sztuką jest zrozumieć i być pomocnym oraz sprawiedliwym – podkreśla Tadeusz Skrzypek.

Ekspert od niepełnosprawności. Wsparcie i dostęp do informacji

- Osoby niepełnosprawne mają ciągły kryzys — mówi Tadeusz Skrzypek. — Dlatego tak ważne są kręgi i grupy wsparcia. Każdy potrzebuje się wygadać, wypłakać, przytulić — podkreśla.

Tadeusz Skrzypek jest doradcą i ekspertem codzienności niepełnosprawnych. Wciąż się szkoli i kształci w tym kierunku, by być jeszcze lepszym specjalistą oraz partnerem. Bardzo ważnym aspektem jest aktualizowanie wiedzy, co mocno podkreśla.

- Nieaktualizowana wiedza staje się bezużyteczna.

Oprócz braku wsparcia osoby z niepełnosprawnościami doświadczają trudności z dostępem do informacji. Nie zawsze są one łatwo dostępne, nie zawsze ich przekazanie jest dostosowane do szczególnych potrzeb jak np. znaczne wady wzroku (mały rozmiar czcionki, duże odstępy w tekście, co uniemożliwia poprawne odczytywanie komunikatów).

Wiele informacji znajduje się na stronie PFRON, choć i tam można się zagubić w ich ilości. Zawsze jednak można zgłosić się do Tadeusza Skrzypka, który z wielkim zaangażowaniem doradzi i pomoże.

Tadeusz Skrzypek jest ekspertem od szeroko rozumianej dostępności oraz niepełnosprawności

„Każdy zasługuje na równe szanse”. Tadeusz Skrzypek z Dzierż...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzoniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto