Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góry Literatury 2022. Ósma edycja festiwalu już od 13 lipca

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
materiały organizatora
Piękne górskie otoczenie, dobra literatura, spotkania z autorami, warsztaty, koncerty i pokazy filmowe - to tylko część bogatego programu tegorocznej edycji Festiwalu Góry Literatury. Ósma edycja wydarzenia będzie miała miejsce od 13 do 21 lipca 2022 roku między innymi w Nowej Rudzie, Ludwikowicach Kłodzkich, Radkowie, Zamku Sarny, Zamku Książ i Sokołowsku.

W środę, 13 lipca 2022, rozpocznie się ósma edycja Festiwalu Góry Literatury i potrwa do 21 lipca. Miłośnicy literatury spotkają się z autorami m.in. w Nowej Rudzie, Radkowie, Ludwikowicach Kłodzkich, Sokołowsku oraz na Zamku Sarny i Zamku Książ.

Festiwal powstał w 2015 roku z inicjatywy pisarki Olgi Tokarczuk, która mieszka w okolicach Nowej Rudy. W tym roku wydarzeniu towarzyszą dwa motta: słowa z tekstu Ursuli K. LeGuin: Wciąż są ziarna do zebrania i jest na nie miejsce w worku gwiazd oraz cytat z mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk: Kiedy zmienia się opowieść, zmienia się świat – idea, która stała się dewizą Fundacji Noblistki.

Program Festiwalu Góry Literatury 2022. Co się będzie działo podczas ósmej edycji wydarzenia?

W programie festiwalu jest ponad 100 wydarzeń. W festiwalu weźmie udział wiele znanych postaci, m.in.: Anne Applebaum, Kateryna Babkina, Anna Bikont, Adam Bodnar, Agnieszka Graff, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Karolina Korwin-Piotrowska, Tanja Malarczuk, Jakub Małecki, Michał Rusinek, Oksana Zabużko, Jakub Żulczyk, Olga Tokarczuk oraz kilkudziesięciu innych gości.

Festiwal uświetnią koncerty znakomitych artystów z Polski i zagranicy.

Zagrają:

  • Dagadana
  • Zofia Hanna i Mathias Coppens
  • MyLudove
  • Natalia Przybysz
  • Hania Rani
  • Póki Co
  • Raz Dwa Trzy
  • Sutari
  • The Plastic People of the Universe
  • Wilki

W agendzie są też wystawy, czytania performatywne, "pchli targ", zajęcia dla dzieci i młodzieży, wycieczki piesze i rowerowe oraz Latający Uniwersytet Ludowy, czyli cykl różnorodnych seminariów.

Uczestnicy tegorocznej edycji będą dyskutować o równości praw, uchodźcach, wojnie, ochronie środowiska, różnorakich modelach protestu i... o literaturze. Odbędą się debaty o praworządności i wolności słowa. Zostaną też zebrane opowieści mieszkańców. Osoby biorące udział w festiwalu będą projektować przyszłość i diagnozować zagrożenia oraz określać zmiany, zastanowią się także nad pojęciem tożsamości.

Refleksji poddane zostaną wartości Unii Europejskiej na przykładzie krajów Beneluksu, wieloetniczność i wielojęzyczność. Nie zabraknie odniesień do aktualnych wydarzeń (m.in. do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej), a szczególne miejsce w czasie tegorocznej edycji Festiwalu Góry Literatury zajmą twórczynie ukraińskie i ukraińska literatura.

Część wydarzeń jest biletowana. Całodniowe bilety obejmują wydarzenia odbywające się na Zamku Sarny 15, 16 i 17 lipca. Bilety obowiązują też na koncertach Natalii Przybysz i Hani Rani.

Całodobowe bezpłatne wejściówki pozwolą nam wziąć udział w wydarzeniach odbywających się 14 lipca na Zamku Książ. Można je odebrać na stronie internetowej festiwalu.

Szegółowy program jest dostępny do pobrania tutaj: KLIK.

Posłuchaj piosenki polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzierzoniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto