Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie spać w Górach Sowich? Odpocznij w rytmie slow. Zobacz najciekawsze agroturystyki i domki

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Muchomorek - ostatni dom w zabudowie Kamionek przy drodze z Pieszyc na Przełęcz Jugowską, Jugów i Nową Rudę
Muchomorek - ostatni dom w zabudowie Kamionek przy drodze z Pieszyc na Przełęcz Jugowską, Jugów i Nową Rudę Dom Pracy Twórczej Muchomorek
Od kilku lat obserwujemy zwrot ku naturze, spowolnieniu i docenianiu tego, co lokalne. Dwa lata pandemii pokazały nam, że wypoczywać można też w Polsce, blisko domu, niekoniecznie za granicą. Pęd życia sprawia, że czerpiemy przyjemność z przebywania w przyrodzie, ciszy przerywanej śpiewem ptaków czy szelestem liści na drzewach. Choć czasem wiąże się to ze słabym zasięgiem telefonu i brakiem Internetu, to właśnie wypoczynek w rytmie slow zapewni nam prawdziwy relaks i wytchnienie od codzienności. Znajdziemy to w Górach Sowich. Gdzie dokładnie?

Spis treści

Co to jest wypoczynek w stylu slow life?

Slow life, czyli życie w zwolnionym tempie, cieszy się coraz większą popularnością. Chcemy porzucić codzienną bieganinę i po prostu być – tu i teraz. Brzmi jak luksus? Być może. Na szczęście powstają miejsca inspirowane tym ruchem i otwierają swoje drzwi dla gości. Zamiast urlopu w zatłoczonym kurorcie gdzieś nad Morzem Śródziemnym, możemy zaszyć się w maleńkiej miejscowości gdzieś w Polsce i odpocząć od wszelkich bodźców.

Góry Sowie oferują slow life

Góry Sowie są wyjątkowym miejscem na mapie Polski. To najstarsza część Sudetów. Leżą w Sudetach Środkowych na Dolnym Śląsku, w odległości ok. 80 km na południowy-zachód od Wrocławia oraz ok. 30 km na południowy-wschód od Wałbrzycha. Ich łączna powierzchnia to ok. 200 km2. Od zachodniej strony sąsiadują z doliną rzeki Bystrzycy i Górami Wałbrzyskimi, od wschodu z Przełęczą Srebrną i Górami Bardzkimi. Od południa graniczą z Górami Stołowymi, a na północ od Gór Sowich leży Kotlina Dzierżoniowska.

Zobacz Góry Sowie na mapie:

7 unikalnych miejsc z klimatem w Górach Sowich

Góry Sowie są piękne, tajemnicze i wciąż nie tak oblegane jak inne zakątki kraju. To tutaj znaleźliśmy kilka miejsc, które zachwycą osoby spragnione spokoju i przebywania w przyrodzie.

  • Dom pod Lawendowym Polem (Wolibórz) to przytulne miejsce pośród lawendowych pól u podnóża Gór Sowich, urządzone w prowansalskim stylu, oferujące smaczną, ekologiczną kuchnię. W ogrodzie znajdują się balie, w których można zażyć odprężających kąpieli pod gołym niebem.
  • Dom Pracy Twórczej Muchomorek (Kamionki) to artystyczna przestrzeń, w której odbywają się wydarzenia kulturalne i edukacyjne. W Muchomorku można się zrelaksować w saunie. W ogrodzie są dwa małe stawy przepływowe oraz altana i kamienny grill. Gospodarze przygotowują dla gości wegetariańskie posiłki.
  • Chata Ale Lipa (Jugów) zawdzięcza swoją nazwę rozłożystej lipie, która rośnie przed wejściem. Wokół domu - oprócz lipy - jest strumyk, ogród, wiata oraz miejsce na ognisko.
  • Sowie Klimaty (Ludwikowice Kłodzkie) to uroczy dom na odludziu, w którym można odpocząć w duchu slow i buszując w dziczy. Aktywni goście mogą wybrać się pieszo na górskie szlaki lub wybrać na wycieczkę rowerową, a kanapowcy korzystać z dobrodziejstw tarasu i ogrodu.
  • Folwark Leszczynówka (Budzów-Kolonia) leży na uboczu, z dala od zgiełku i hałasu. Podczas pobytu w Leszczynówce można uczyć się jazdy konnej czy skorzystać z sauny i japońskiej wanny z hydromasażem.
  • Jemna 55 (Jemna) jest jak dom. Mamy tu piec kaflowy, mnóstwo książek, sad, hamak w ogrodzie, a wokół las, ścieżki dla pieszych i rowerzystów oraz bliskość srebrnogórskiej twierdzy. Nie ma za to zasięgu - włącza się natomiast tryb "relaks".
  • Owca i Wino (Rzeczka) to drewniany dom w Górach Sowich, który pomieści do 11 osób - jest więc bardzo kameralnie. W sąsiedztwie owce, lasy, góry i spokój.
Muchomorek - ostatni dom w zabudowie Kamionek przy drodze z Pieszyc na Przełęcz Jugowską, Jugów i Nową Rudę

Gdzie spać w Górach Sowich? Odpocznij w rytmie slow. Zobacz ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzoniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto