Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych bez policyjnej izby dziecka

Artur Szałkowski
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu podjęła decyzję o zawieszeniu na rok działalności Policyjnej Izby Dziecka w Wałbrzychu
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu podjęła decyzję o zawieszeniu na rok działalności Policyjnej Izby Dziecka w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Wałbrzych bez policyjnej izby dziecka. Decyzję o zawieszeniu jej działalności na rok podjęła Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Wałbrzych bez policyjnej izby dziecka. Na razie jej funkcjonowanie decyzją dolnośląskiego komendanta policji zostało zawieszone na rok. Decyzja argumentowana jest dwoma przyczynami.

– Został skrócony czas przebiegu informacji pomiędzy policją i sądem po zatrzymaniu nieletniego przestępcy. W związku z tym sąd błyskawicznie podejmuje decyzje o jego umieszczeniu np. w ośrodku wychowawczym, bez potrzeby kierowania do policyjnej izby dziecka – mówi Krzysztof Zaporowski, z zespołu prasowego KWP we Wrocławiu. – Poza tym spadała ilość nieletnich, którzy trafiali do Policyjnej Izby Dziecka w Wałbrzychu. W 2011 roku było to około 300 osób z terenu byłego województwa wałbrzyskiego, a w 2014 roku około 200.

Inne dane wskazuje z kolei kierownik Policyjnej Izby dziecka w Wałbrzychu. Są one rozbieżne od tych, które prezentuje KWP i nie wskazują na tendencję zniżkową tylko zwyżkową.

– Decyzję o zawieszeniu działalności podjęto na podstawie argumentów zawartych we wniosku wysłanym przez KWP do Komendy Głównej Policji, np. o zmniejszonej liczbie nieletnich umieszczanych w izbie. Nieprawda w 2013 roku w Policyjnej Izbie Dziecka w Wałbrzychu było około 250 wychowanków, a w 2014 roku ponad 370 – wyjaśnia Tomasz Kobus, kierownik Policyjnej Izby Dziecka w Wałbrzychu. – W Wałbrzychu - mieście o wysokiej przestępczości izba odgrywała rolę profilaktyczno – prewencyjną.

Tomasz Kobus dodaje, że problemy z funkcjonowaniem Policyjnej Izby Dziecka w Wałbrzychu zaczęły się w październiku 2013 roku, kiedy została przejęta przez wydział konwojowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

– Wtedy to dało się zauważyć postępującą dezorganizację służby za sprawą działań mobbingowych stosowanych przez naczelnika wydziału – mówi Tomasz Kobus. – Skutki tych działań wyrażały się w szczególności fluktuacją kadry (przypadkowi ludzie w służbie bez przeszkolenia) oraz wysoką absencją chorobową mobbingowanych funkcjonariuszy około 40 proc. stanu. W takiej sytuacji nie było m.in. warunków do pracy wychowawczej z nieletnimi i prowadzenia obserwacji pedagogicznej jak również nie odbywały się zajęcia ze studentami pedagogiki. Wcześniej Izba Dziecka odgrywała ważną rolę na mapie placówek wychowawczych powiatu i województwa.

Przedstawiciele komendy wojewódzkiej dodają, że nie podejmowano na razie decyzji o likwidacji izby, tylko jej czasowym zawieszeniu na rok. Jeśli okaże się, że jest potrzeba, by nadal funkcjonowała to zostanie wznowiona jej działalność. Na razie nic jednak na to nie wskazuje.

– W ciągu 11 dni od decyzji o zawieszeniu działalności, do Policyjnej Izby Dziecka we Wrocławiu przywieziono z terenu byłego województwa wałbrzyskiego tylko jednego nieletniego – wyjaśnia Krzysztof Zaporowski. – Utrzymywanie całodobowej służby policjantów w wałbrzyskiej izbie, gdzie przebywało niewielu nieletnich nie miało sensu. Funkcjonariusze ci zostaną skierowani do pracy w innych wydziałach, gdzie zostanie wykorzystane ich doświadczenie zawodowe.

W momencie podjęcia decyzji o zawieszeniu działalności Policyjnej Izby Dziecka w Wałbrzychu, służbę pełniło w niej 13 funkcjonariuszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto