Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superfirma: Rower dobry przez cały rok

Elżbieta Węgrzyn; fot. Dariusz Gdesz
Sklep Rowerowy Bike-Finger
Sklep Rowerowy Bike-Finger Draiusz Gdesz
Krzysztof Paluszek z Głuszycy od lat prowadzi w Wałbrzychu firmę, a dwa lata temu zrealizował swoje marzenie i otworzył sklep rowerowy. Pomaga pasjonatom w doborze idealnych dwóch kółek, prowadzi przeglądy i doradza jak konserwować sprzęt, a także zachęca co jazdy na rowerze przez cały rok. To prawdziwa superfirma.

Superfirma - początek

– Sklep rowerowy chodził mi po głowie bardzo długo. Od dwudziestu lat prowadzimy z żoną Agnieszką sklep z odzieżą, ale to jazda na rowerze zawsze była moją pasją – wspomina Krzysztof Paluszek. Pasjonat rowerów mieszka w Głuszycy, znanej z doskonałych tras i pięknych widoków. Przedsiębiorca ścigał się amatorsko m.in. w zawodach MTB – W końcu w grudniu 2011 roku zrealizowałem swoje marzenie i tak powstał ten sklep. Choć ten biznes jest stosunkowo nowy, to rowery towarzyszą mi od dziecka – wyjaśnia przedsiębiorca.
Sklep Rowerowy Bike-Finger znajdziecie na Piaskowej Górze niedaleko hali targowej Manhatan, przy ul. Kusocińskiego. Sąsiaduje z lokalem państwa Paluszków, w którym sprzedawane są ubrania dla pań. Punkt pana Krzysztofa zdobią puchary zdobyte przez niego w zawodach rowerowych, to one najlepiej świadczą, że Bike-Finger to nie tylko biznes, ale i potrzeba serca jego właściciela. Wcześniej mieszkaniec Głuszycy dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem ze znajomymi, dziś doradza klientom z całego regionu. – Znam się na rowerach nie tylko dlatego, że o nich czytam i odwiedzam branżowe targi, ale też sam dużo jeżdżę. Doświadczyłem na trasie nie jednej usterki i to jest moim zdaniem ważne do wspierania innych – opowiada. Uczestnictwo w rywalizacji na szlakach też pomaga w pracy, bo przez te doświadczenia pan Krzysztof nie tylko lepiej poznał środowisko wyczynowców, ale też rozumie swoich klientów. Trenujący wyczynowo potrafią wiele poświęcić dla formy. Ważny jest dla nich nie tylko sprzęt, ale też odpowiednia dieta i przygotowanie do startu. – Listopad jest momentem, w którym wyczynowcy pozwalają organizmowi odpocząć, niektórzy kolarze zaczynają przygotowania do nowego sezonu letniego już na przełomie jesieni i zimy – zaznacza Paluszek.

Superfirma - co proponuje

W sklepie można kupić głównie dwie marki rowerów: amerykańskie Trecki i polskie Romety. Te pierwsze wybrał pan Krzysztof z uwagi na ich niezawodność – ich producent daje dożywotnią gwarancję na ramę. To na nich ścigają się najlepsi na świecie szosowcy, downhillowcy i wielbiciele MTB. Natomiast polskie rowery marki Romet to doskonała jakość za rozsądną cenę, a w ostatnich latach również coraz ładniejszy design. Na zamówienie dostępne są tu też produkty innych marek.
– Dla każdego znajdę odpowiedni rower, można go wybrać w oparciu o to, jak często i w jakim terenie będzie on używany. Rowery wyczynowe, zwłaszcza szosowe kosztują tyle co samochody, ale dobrej jakości sprzęt amatorski można już mieć za nieco ponad tysiąc złotych, a dla dzieci od kilkuset złotych – mówi przedsiębiorca.
W jego sklepie już teraz można kupić rowery, które pojawią się na rynku w nadchodzącym sezonie. Wszystkie kupione tu zestawy mają przynajmniej dwa lata gwarancji. Pan Krzysztof dostosowuje sprzedawany sprzęt do potrzeb właściciela, wykonuje przegląd, reguluje wysokość siodełka i nachylenie kierownicy. Tylko dobrze ustawiony rower daje frajdę.
Na rowerze może już jeździć maluch podpięty do roweru rodzica specjalną przyczepką na sztywnym holu. Dziecko nie jedzie samodzielnie, rodzic nie musi zatem martwić się o nie. Dla większych są rowerki z kołami bocznymi, na takich mogą jeździć nawet dwulatki.
Poza rowerami w Bike-Finger można też kupić odzież, okulary, buty i kaski na rowerowe wyprawy, a także smary, czujniki oraz cały rowerowy osprzęt, czyli koła, opony, pompki, dętki, linki, spinki do łańcucha, przerzutki, korby, klucze i wiele innych istotnych drobiazgów.

Superfirma - usługi

W sklepie można dokonać przeglądu roweru i jego podzespołów, a także przyjeżdżać cyklicznie na serwis. Przegląd konieczny jest po zakupie, a serwis zalecany jest przynajmniej raz w roku, a w przypadku wyczynowców co kilka miesięcy. – Ważne jest by przed zakupem roweru zainteresować się tym tematem, poczytać. Nie należy kupować roweru na wyrost, bo wydane pieniądze doskonały sprzęt nie sprawią, że nagle zaczniemy wykorzystywać jego możliwości – mówi właściciel sklepu.

Chcesz jeździć zimą? Przygotuj rower

Pan Krzysztof jest zwolennikiem jazdy na rowerze przez cały rok, ale do zimowej jazdy trzeba być odpowiednio przygotowanym. – Przed zimą, podczas której będziemy używać roweru konieczny jest dokładny serwis polegający na wymianie smarów, docentrowaniu kół. Dobrze byłoby też założyć błotniki i wymienić opony na zimowe – wylicza przedsiębiorca. Dodaje też, że są też rowerowe opony zimowe z kolcami. Są droższe niż zwykłe, ich cena uwarunkowana jest m.in. liczbą kolców. Zimą rowerowi zagrażają nie tylko ekstremalne temperatury, wilgoć, ale i błoto z solą. Przed solą chronią ważne części dwukołowca pełne błotniki, dzięki nim również rowerzysta jest mniej ochlapany. Na zimę są też specjalne smary, które najlepiej chronią rower przed zużyciem. – Zimą trzeba częściej i dokładniej myć rower, zwłaszcza, jak ma kontakt z solą. Najlepiej czyścić go po każdej jeździe i dokładnie wysuszyć. Czyszczenia wymaga zwłaszcza cały napęd. Po wysuszeniu mechanizm trzeba ponownie zakonserwować smarem – radzi pan Krzysztof i dodaje, że dzięki temu nasz rower będzie nam dłużej służyć.
Współczesne rowery radzą sobie dobrze nawet w bardzo niskich temperaturach, w tych warunkach zwykle gorzej sprawdzają się... rowerzyści. Zapominają, jak ważna dla ich zdrowia jest nie tylko jazda na rowerze, ale i odpowiedni strój. Dziś w sklepach z odzieżą sportową dostępne są ubrania z membraną i windstopperem, które chronią organizm przed wiatrem, wodą, a jednocześnie przepuszczają powietrze, są lekkie i wygodne. – Takie rzeczy umożliwiają jazdę nawet w temperaturze -20 stopni. Wielu pasjonatów, którzy nie potrafią rozstać się ze swoim rowerem zimą decyduje się na trenażer, czyli jazdę stacjonarną na rowerze w domu – wyjaśnia przedsiębiorca.
Razem z grupą znajomych pan Krzysztof jeździ na rowerze przez cały rok i nigdy dotąd nie miał kłopotów ze sprzętem, a zdarzało się mu wyjeżdżać na szlak w bardzo niskich temperaturach. Zimą dodatkowo biega na nartach. Na czas chłodów warto zdemontować dodatkowe rowerowe wskaźniki, jak pulsometry, którym samym i ich bateriom nie służy niska temperatura.

Gdzie na rower w regionie wałbrzyskim?

Ziemia wałbrzyska jest bogata w doskonałe trasy dla wielbicieli dwóch kółek. Na rowery trekingowe i szosowe można się m.in. wybrać w okolice Zagórza Śląskiego, Walimia, Michałkowej, Glinna i Pieszyc aż pod Srebrną Górę, a dla wielbicieli MTB są trasy w Głuszycy. – Ostatecznie jednak nie ważny jest sprzęt, ani trasy, ważna jest ochota do jazdy i jej dobroczynny wpływ na nasze zdrowie – dodaje pan Krzysztof.

Superfirma radzi: Jak przygotować rower do zimowego odpoczynku?

Powinniśmy zadbać o bezpieczne miejsce, w którym będziemy go mogli zostawić na przezimowanie. Sprzęt musimy dokładnie umyć i wysuszyć, dopompować koła do ok. trzech atmosfer. Doradzam też zmniejszenie naprężenia łańcucha, przerzucenie go na dwie małe zębatki. Nie zaszkodziłby też mały przegląd serwisowy, podczas którego sprawdzana jest m.in. centryczność kół, badane są też suport i miski łożyskowe. Trzeba usunąć z ich stary smar i nałożyć nowy. Stary smar podczas kilku miesięcy zimowych zmienia swoje właściwości i jest on zwykle zanieczyszczony. Powinniśmy też na czas przestoju zdemontować liczniki, lampy i pulsometry dopięte do roweru. Szczególnie ważne jest wyjęcie z nich baterii, które wylewają się i potrafią zepsuć cały czujnik.
Powinniśmy zostawić rower w bezpiecznym miejscu, najlepiej, aby było suche i ciemne. Wilgoć oraz promienie UV szkodzą sprzętowi. Nie polecam przechowywania roweru na zewnątrz, np. na balkonie, po jednym sezonie można go poważnie zniszczyć. W nasłonecznionym miejscu dobrze rower przykryć, do tego celu nie nadaje się folia, bo sprzęt musi oddychać. Najlepszy jest nieprzeźroczysty i brezent umożliwiający dostęp powietrza.

Superfirma kontakt:

Krzysztof Paluszek Sklep Rowerowy Bike-Finger
ul. Kusocińskiego 52; Wałbrzych
Abacus stanowisko 50/51

Poznaj inne superfirmy

Zakład pogrzebowy eSKa, Naprawa sprzętu elektronicznego, Meble Quercus, Delikatesy rybne, CI Computer Instal, Ośrodek Szkolenia Kierowców Torus, Zepsute zamki, dorabianie kluczy, Brodserwis okna i drzwi, Malinowe Wieszaki, Juventur, Hurtownia Marcco, Holka Wintoniak, Petra Consulting, Firma szkoleniowa Erudion, Sztukator, Zegarmistrz z Wałbrzycha, Zespół Tango z Wałbrzycha, Kobiecanki, Aleksandra Szczygielska dietetyk, Detime - moda ślubna i organizacja imprez, Autoryzowany Salon Skinoligiczno Kosmetyczny Dr Baumann Polska, Torty po twojemu, ChicDog, Łomnicka Chata, Akademia Przedszkolaka, Prof - It centrum komputerowe w Boguszowie-Gorcach, Biuro Alfa, Estera Grabarczyk, Łowisko Pstrąga Złota Woda, Rowery Piotrowskich, Szkoła Tańca Codrex, Delikatesy Bravo, Holiday Pro Art, Global Auto - zimowanie motorów, Przedszkole Językowe Michałek, Hotel Pałac Struga, Firma transportowa Midas, Salon fryzjerski Arletta Telega, Marzena Lipińska - taksówkarz z Wałbrzycha, Skruszakowo, Świat Przypraw, Stacja Paliw LOTOS, Hotel i Restauracja Maria, Tostolandia, Art Cafe Pod Pretekstem, Prestige Designers w Świdnicy, Piwiarnia Warka, Kręgielnia Canis Majoris i salon Allur, Przedszkole Universus, m23studio - studio nagrań Bartosza Miszczyka, Psie pogotowie Tomasza Zielińskiego, Szafran - wałbrzyski sklep z przyprawami, Kawiarnia galeria Ogród Sztuki w Szczawnie Zdroju, Szkoła Jazdy Prolog, Foto-Lux, Czekoladziarnia Mount Blanc , Centrum Nauki Języków Obcych WW w Wałbrzychu , Koszulki T-Best Michalak, Koksownia Victoria, Rybki które leczą, Przedszkole Smerfowa Wioska, Sklep Świat Koralików, Projektowanie ogrodów , Sklep Elmirka, Frąckowiak - piekarnia, Pan Marek to człowiek orkiestra, Camela, Urlop z firmą Zbuta, Pologród, Polecają ich czescy sąsiedzi, Dekadencja - projektowanie ogrodów, Cztery kąty zmienią życie, Pensjonat - Willa Kwiaty Polskie, Salon Nissana - Mazur, Przyjezdni Dolnoślązacy ratują pałac w Strudze, Salon fryzjerski, Wałbrzyski zegarmistrz, Salon Fryzjerski u Rudej , Świerczyńscy to znana marka, Jak powstają muffiny, Potrafi wyczarować prawdziwe cuda, Firma Gont, Salon Jacqueline , Najlepszy salon fryzjerski w kraju, Toyota Nowakowski, Sala weselna i warsztaty Papamichalisów, Piekarnia pana Baranowskiego , Park Smaków , Elektronika bez tajemnic, Biuro Sophia Bryza, Wymarzony salon kosmetyczny, Piekarnia Pasol-Paco, Kalendarz Fasolki, Nasze drzwi zatrzymają każdych włamywaczy, Bar Tost w Wałbrzychu, Wymarzona łazienka, Ekologiczne pieluchy, Brafitteria - świat dopasowanego stanika, Biuro Obrotu Nieruchomościami, Doradztwo Katarzyny Budzis, Galeria Owocowo-Warzywna, Bar Magiel, Cafe Turek, Wałbrzyska Palarnia Kawy Caffe Polit, Sklepy alejazz.pl, Sklep Confex-Plus, Firma Agas, Sklep Odzież i Bielizna, Galanteria skórzana, Szczawieńska rodzinna kwiaciarnia

Tekst ukazał się w Panoramie Wałbrzyskiej z 5 listopada 2013.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto