Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim znów otwarty dla turystów. Jest też remontowany. W poniedziałek rusza renowacja sali balowej. Zobacz jak wygląda pałac i koniecznie odwiedź go! To jeden z najpiękniejszych obiektów nie tylko w Polsce ale i Eurpie.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim: Otwarty i remontowany
W poniedziałek rusza remont sali balowej w pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. To największa sala w pałacu uznawanym za jeden z najpiękniejszych zabytków nie tylko w Polsce, ale i w Europie . Nie jest to jedyny remont, który czeka ten monumentalny neogotycki obiekt z XIX wieku
Od roku jego właścicielem jest bowiem gmina, która inwestuje dużo pieniędzy i pracy, by paąłc znów zachwycał i przyciągał turytów z nie tylko z Polski.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim: będzie perełką


- Kiedy przejmowaliśmy pałac w sierpniu 2012 roku obiekt był mocno zaniedbany. Teren wokół pozarastany i trzeba było miesięcy by doprowadzić go do stany, by ponownie, ale przede wszystkim bezpiecznie, mogli go zwiedzać turyści. To się udało i od trzech miesięcy wnętrze pałacu i jego ogrody są otwarte dla ludzi - mówi Marcin Czerniec, wójt Kamieńca Ząbkowickiego.
Cieszy się, że gminie udaje się pozyskiwać środki unijne i rządowe na jego remont. Na renowację sali balowej samorząd otrzymał aż dwa miliony złotych z Ministerstwa Kultury. - Mamy bardzo ambitne plany. Ten pałac to najcenniejszy zabytek jaki mamy – dodaje wójt Czerniec.
A jego los przez lata był niepewny.
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim: kontrowersyjny dzierżawca
Po śmierci w 2010 roku wieloletniego dzierżawcy Włodzimierza Sobiecha został on zamknięty na cztery spusty. Sam Sobiech był kontrowersyjną postacią. W ostatnich latach było o nim głośno. Popadł w konflikt z urzędnikami, którzy zarzucali mu samowolę budowlaną. Miłośnicy zwierząt oskarżali go o znęcanie się nad psami, których wygłodniałe sfory biegały w pobliżu pałacu. Mimo to ci, którzy go znali, twierdzą, że jednemu nie można zaprzeczyć: Gdyby nie on, kamienieckiego pałacu już by nie było, bo to on wyłożył na remonty miliony pochodzące z zagranicznego spadku.
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim: miał być hotel
Sobiech wydzierżawiła pałac w latach 80. na 40 lat. Plany miał, jak na tamte czasy, szalone. Ze zniszczonego i obrabowanego pałacu chciał stworzyć luksusowy hotel dla zagranicznych gości. Sporo udało mu się zrobić. Wymienił dach, wstawił okna, drzwi i udostępnił obiekt zwiedzającym. Nadszedł jednak czas, gdy pieniądze ze spadku się skończyły. Zaczęły się problemy, a po śmierci Sobiecha przez dwa lata trwała sądowa batalia gminy ze spadkobiercami dzierżawcy. Gmina ją wygrała i pałac prawnie należy do niej.

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

lucyna (gość)

Pieniądze musi zarabiać bo dużo pieniędzy jeszcze potrzeba żeby go odnowić. Ludzie się dziwią za co płacą, za to żeby ich dzieci też mogły to zobaczyć za 20 lat. I to W jeszcze piękniejszym stanie.

ela (gość)

Byłam,oglądałam-obiekt imponujący.Można wejść i zobaczyć co ciekawego kryją mury.Na razie kryją tylko ,wystawę foto.oraz bardzo ciekawe opisy najważniejszych osób . A teraz za co płacimy aż 25 zł ? Przewodnik oprowadza przez krużganki /w remoncie /Potem kilka pomieszczeń gołe,surowe bez posadzek.Nawet nie wiemy czemu służyły..Wszędzie jest zakaz wejścia -remont .Pałac jest wysoki ale my przemieszczamy się tylko na 1poziomie.Wystawa foto.-którą nie mamy czasu obejrzeć dokładnie tak jak byśmy chcieli oraz ciekawe ,informacje o "wielkich " tego pałacu- niestety tu tez nie ma czasu na przeczytanie przygotowanej historii .Czas wycieczkę goni i musimy przemieszczać się dalej do kolejnego pustego miejsca.Króciutki film archiwalny z okresu świetności pałacu oraz fragment filmu o właścicielce posiadłości który po krótkim wstępie przerwano ,bo możemy go obejrzeć w internecie .Potem pięknymi choć zniszczonymi tarasami ogrodowymi wg mnie najciekawszy fragment zwiedzania,schodzimy do furtki i koniec wycieczki .Więc tak uczciwie -za co płacimy.? Nas to kosztowało 50 zł-.Jak wygląda miejsce w budowie to wszyscy wiemy.Fotografie i opisy powinny być dostępne dla każdego na dole przy wejściu .Te rzeczy ,które ktoś opracował tak naprawdę nie jest nam dane przeczytać ani obejrzeć .JESTEM ROZCZAROWANA !
Zamiast wchodzić do środka ,polecam obejrzeć z zewn/ wyjdzie na to samo /a pozostały czas poświecić wspaniałościom tej miejscowości na który niestety mi już zabrakło czasu .

Krzysztof (gość)

"Wymienił dach" - napisano we wstępie, nieprawda! Na tym pałacu żadnego dachu nie było, to była kompletna ruina, ograbiona, spalona, zdewastowana, z posadzek z murów z parku powyrywano i wywieziono wszystko co miało jakąkolwiek wartość. Górne stropy zalewane przez dziesięciolecia, rozmrożone pozawalały się. Gdzie wtedy był konserwator i władze lokalne?. To Pan Sobiech uratował ten pałac, odgruzował go wybudował dach, wstawił okna bramę, odremontował część pomieszczeń. Pomimo że oszukany przez urzędników Gminy był tylko dzierżawcą, zainwestował w odbudowę pałacu własne, nie małe pieniądze.

lysy1988 (gość)

Wiem jedno znalem pana sobiecha osobiscie bo kilka lat temu mieszkalem w kamiencu i gdyby nie on palac popadl by w ruine. Urzedasy rzucali mu klody pod nogi zamiast mu pomoc. A teraz po jego smierci bezpodstawnie sie go oczernia. To naprawde byl pasjonat i malo dzis juz takich ludzi.....:(

measyou (gość)

Obiekt faktycznie robi wrażanie, ale 25 zł/osoba za zwiedzanie to troszkę za wysoka cena...