Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim: Otwarty i remontowany

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim znów otwarty dla turystów. Jest też remontowany. W poniedziałek rusza renowacja sali balowej. Zobacz jak wygląda pałac i koniecznie odwiedź go! To jeden z najpiękniejszych obiektów nie tylko w Polsce ale i Eurpie.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim: Otwarty i remontowany
W poniedziałek rusza remont sali balowej w pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. To największa sala w pałacu uznawanym za jeden z najpiękniejszych zabytków nie tylko w Polsce, ale i w Europie . Nie jest to jedyny remont, który czeka ten monumentalny neogotycki obiekt z XIX wieku
Od roku jego właścicielem jest bowiem gmina, która inwestuje dużo pieniędzy i pracy, by paąłc znów zachwycał i przyciągał turytów z nie tylko z Polski.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim: będzie perełką


- Kiedy przejmowaliśmy pałac w sierpniu 2012 roku obiekt był mocno zaniedbany. Teren wokół pozarastany i trzeba było miesięcy by doprowadzić go do stany, by ponownie, ale przede wszystkim bezpiecznie, mogli go zwiedzać turyści. To się udało i od trzech miesięcy wnętrze pałacu i jego ogrody są otwarte dla ludzi - mówi Marcin Czerniec, wójt Kamieńca Ząbkowickiego.
Cieszy się, że gminie udaje się pozyskiwać środki unijne i rządowe na jego remont. Na renowację sali balowej samorząd otrzymał aż dwa miliony złotych z Ministerstwa Kultury. - Mamy bardzo ambitne plany. Ten pałac to najcenniejszy zabytek jaki mamy – dodaje wójt Czerniec.
A jego los przez lata był niepewny.
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim: kontrowersyjny dzierżawca
Po śmierci w 2010 roku wieloletniego dzierżawcy Włodzimierza Sobiecha został on zamknięty na cztery spusty. Sam Sobiech był kontrowersyjną postacią. W ostatnich latach było o nim głośno. Popadł w konflikt z urzędnik
∨ Czytaj dalej

ami, którzy zarzucali mu samowolę budowlaną. Miłośnicy zwierząt oskarżali go o znęcanie się nad psami, których wygłodniałe sfory biegały w pobliżu pałacu. Mimo to ci, którzy go znali, twierdzą, że jednemu nie można zaprzeczyć: Gdyby nie on, kamienieckiego pałacu już by nie było, bo to on wyłożył na remonty miliony pochodzące z zagranicznego spadku.
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim: miał być hotel
Sobiech wydzierżawiła pałac w latach 80. na 40 lat. Plany miał, jak na tamte czasy, szalone. Ze zniszczonego i obrabowanego pałacu chciał stworzyć luksusowy hotel dla zagranicznych gości. Sporo udało mu się zrobić. Wymienił dach, wstawił okna, drzwi i udostępnił obiekt zwiedzającym. Nadszedł jednak czas, gdy pieniądze ze spadku się skończyły. Zaczęły się problemy, a po śmierci Sobiecha przez dwa lata trwała sądowa batalia gminy ze spadkobiercami dzierżawcy. Gmina ją wygrała i pałac prawnie należy do niej.

Więcej na temat

Komentarze (6)

avatar
avatar
ela (gość)

Byłam,oglądałam-obiekt imponujący.Można wejść i zobaczyć co ciekawego kryją mury.Na razie kryją tylko ,wystawę foto.oraz bardzo ciekawe opisy najważniejszych osób . A teraz za co płacimy aż 25 zł ? Przewodnik oprowadza przez krużganki /w remoncie /Potem kilka pomieszczeń gołe,surowe bez posadzek.Nawet nie wiemy czemu służyły..Wszędzie jest zakaz wejścia -remont .Pałac jest wysoki ale my przemieszczamy się tylko na 1poziomie.Wystawa foto.-którą nie mamy czasu obejrzeć dokładnie tak jak byśmy chcieli oraz ciekawe ,informacje o "wielkich " tego pałacu- niestety tu tez nie ma czasu na przeczytanie przygotowanej historii .Czas wycieczkę goni i musimy przemieszczać się dalej do kolejnego pustego miejsca.Króciutki film archiwalny z okresu świetności pałacu oraz fragment filmu o właścicielce posiadłości który po krótkim wstępie przerwano ,bo możemy go obejrzeć w internecie .Potem pięknymi choć zniszczonymi tarasami ogrodowymi wg mnie najciekawszy fragment zwiedzania,schodzimy do furtki i koniec wycieczki .Więc tak uczciwie -za co płacimy.? Nas to kosztowało 50 zł-.Jak wygląda miejsce w budowie to wszyscy wiemy.Fotografie i opisy powinny być dostępne dla każdego na dole przy wejściu .Te rzeczy ,które ktoś opracował tak naprawdę nie jest nam dane przeczytać ani obejrzeć .JESTEM ROZCZAROWANA !
Zamiast wchodzić do środka ,polecam obejrzeć z zewn/ wyjdzie na to samo /a pozostały czas poświecić wspaniałościom tej miejscowości na który niestety mi już zabrakło czasu .

avatar
Krzysztof (gość)

"Wymienił dach" - napisano we wstępie, nieprawda! Na tym pałacu żadnego dachu nie było, to była kompletna ruina, ograbiona, spalona, zdewastowana, z posadzek z murów z parku powyrywano i wywieziono wszystko co miało jakąkolwiek wartość. Górne stropy zalewane przez dziesięciolecia, rozmrożone pozawalały się. Gdzie wtedy był konserwator i władze lokalne?. To Pan Sobiech uratował ten pałac, odgruzował go wybudował dach, wstawił okna bramę, odremontował część pomieszczeń. Pomimo że oszukany przez urzędników Gminy był tylko dzierżawcą, zainwestował w odbudowę pałacu własne, nie małe pieniądze.

avatar
lysy1988 (gość)

Wiem jedno znalem pana sobiecha osobiscie bo kilka lat temu mieszkalem w kamiencu i gdyby nie on palac popadl by w ruine. Urzedasy rzucali mu klody pod nogi zamiast mu pomoc. A teraz po jego smierci bezpodstawnie sie go oczernia. To naprawde byl pasjonat i malo dzis juz takich ludzi.....:(

Wybierz kategorię